Тема уроку:   Антон Павлович Чехов (1860 – 1904).

«Товстий і тонкий». Висміювання підлабузництва,самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі

                                                  У людини повинно бути все прекрасним:

                                                 і обличчя, і одяг, і душа, і думки.

                                                                                                          А.П. Чехов

Мета: ознайомити учнів з короткими відомостями про життя та творчість А.П. Чехова, з`ясувати ідейний зміст оповідання «Товстий і тонкий»  та його жанрові особливості; розвивати навички аналізу прочитаних творів, творче мислення школярів, читацьку культуру, емоційну чуйність учнів.

Обладнання: комп`ютерна презентація та відповідне обладнання для її показу, портрет А.П. Чехова, підручники, збірки оповідань А.П. Чехова

Тип уроку:урок засвоєння нових знань

Хід уроку

l.        Вступне слово вчителя. Мотивація навчальної діяльності. Обґрунтування теми уроку.

На попередніх уроках ви читали байки. Ви вже знаєте про те , як висміюються людські вади у невеличких гумористичних творах. Сміх – це найбільш дієвий засіб у боротьбі з недоліками на шляху до морального вдосконалення у творчості А.П. Чехова, російського письменника, з життям і творчістю якого ми сьогодні будемо знайомитись.

llОголошення теми, мети уроку. Запис у зошитах теми и епіграфа уроку.

lllРобота над темою, формування нових знань.

1.    Робота з портретом і епіграфом.

-          Яке враження на вас справляє обличчя письменника? Що ви можете сказати про нього? Який він? ( Добрий, шляхетний, розумний, інтелігентний)

Словникова робота: Інтелігентний – розумний, освічений, культурний.

-          Як ви розумієте епіграф? Що таке краса? ( Добро, гарні вчинки, любов, повага, вдосконалення) . Ось саме вдосконалення все життя прагнув А.П. Чехов! Все життя він краплю за краплею вичавлював з себе раба. Чому? Все починається з дитинства, від батьків та прадідів. Тому пропоную зараз ознайомитись з життям та деякими сторінками творчості А.П. Чехова

2.    Комп`ютерна презентація № 1. «Життя та творчість А.П. Чехова» з коментарями вчителя.

-          Своє дитинство Чехов охарактеризував однією фразою: «У дитинстві в мене НЕ БУЛО ДИТИНСТВА».

-          Навчання у гімназії, постійна робота в крамниці батька, церковний хор - це всі обов'язки Антона-гімназиста.

-          «Профессия врача–это подвиг, она требует самоотвержениячистоты души, чистоты помыслов». Словникова робота: Самоотвержение– самовідданість, відмова від власних інтересів.

-          Медицина органічно увійшла у художню творчість А.П. Чехова. Оповідання «Товстий і тонкий» в цьому сенсі – не виняток, але про це - трішки згодом.

3.    Складання сенкану ( п’ятирядкового неримованого вірша)«Портрет Чехова»

- Хто? (Чехов)

- Який? ( 2 прикметники. Наприклад, спокійний, талановитий, добрий, розумний, освічений, інтелігентний)

- Як діє? ( 3 дієслова, активність, дієвість,пов’язана з темою. Наприклад, творить,допомагає, лікує, пише)

- Фраза з 4-х слів ( розуміння теми, дієвість, пов’язана з темою)

Піклується про досконалість людини. або Піклується про удосконалення людської души.

-             Слово-висновок ( іменник,синонім або висновок до теми)

Письменник

 

 

 

lV. Робота з художнім текстом.

-          Слово вчителя про майстерність Чехова, особисте ставлення вчителя до його творчості.

-          Читання за особами: вчитель , 2 учні.

-          Бесіда за прочитаним: - Чи сподобався твір? Чи всі слова були вам зрозумілими?

-          Комп`стерна презентація за оповіданням «Товстий і тонкий» ( Ілюстрації до твору, словникова робота над оповіданням, літературознавство)

-          Робота з назвою ( прийом моделювання відмінних від наявних в тексті елементів та порівняння з авторським вибором пояснює сенс авторського задуму.)

-          Проблемне питання: Чому оповідання назване саме так

« Товстий і тонкий», а не, наприклад, «Колезький асесор і тайний радник»?

-           Ви вже знаєте, що А.П. Чехов мав медичну освіту, а отже мав відомості про досягнення медичної науки. Для того, щоб відповісти на проблемне питання  Чому оповідання назване саме так « Товстий і тонкий», а не, наприклад, «Колезький асесор і тайний радник»?, вам треба познайомитись з додатком до теми. (Ознайомлення з додатком, 1 – на парту) Автор не акцентує увагу на посаді

( чині) героїв : саме тому назва не «Колезький асесор і тайний радник»

А на що вказує  саме така назва? – На зв`язок  зовнішності  з психологією людини, на зв`язок характеру людини з особливостями будови тіла. Акцент робиться не на змалювання конкретних осіб, а прагнення створити узагальнені образи, узагальнені життєві ситуації. В оповіданні А.П. Чехов критикує не кар`єризм як суспільне явище, а особистісні недоліки героїв.

Але у Товстого і Тонкого є імена. Як звали Товстого ? - Міша. А Тонкого? – Пафнутій. І ось тут нам треба згадати, що Чехов є майстром оповідання. Він зажди ретельно, відповідно до характеристики героя, підбирав кожне слово, кожне ім`я.

Міша – розмовна форма, скорочено від Михайло. Михаїл- від давньоєврейської - «хто як бог».

Порфирій – від грецької – багряний, пурпуровий, одягнений в пурпур – ознака царського походження.

Нафанаіл- від латинського – «дав бог»

-          З`ясування семантики імен і прізвиськ для характеристики образів з використанням прийому моделювання.

А зараз давайте порівняємо походження імен персонажів з міфологічним тлумаченням їх прізвиськ.

Робота з підручником. с. 57 Герострат – руйнівник. Слава Герострата – ганебна слава.

Ефіальт  - це загальне ім`я для означення зрадництва.

Висновок: Чехов користується технікою «говорящего имени» з метою прихованої сатири.( Сатира – викривальний сміх, спрямований на викорінення ганебних явищ… с. 295 підручника, літературознавчий словничок.)

-          Аналіз сцен зустрічі і прощання: Що змінилося в стосунках, чому зустрілись потрійним поцілунком, а попрощались потиском руки?  ( У православній традиції тричі цілуються рівні люди, засвідчуючи один одному братню людську любов до ближнього. Руку подають у світі ділових стосунків)

Чому автор порівнює тонкого з китайцем, а не , наприклад, з німцем або англійцем? ( Саме в китайський культурній традиції дуже чітко класифікуються типи привітання – прощання, де уклін всім тілом ще з часів Конфуція вважається виявом найбільшої шани, якої варті лише найвищі чиновники.

Зверніть увагу на слова, в кінці яких стоїть частка – С.

Вона приєднувалась до слів для надання мові відтінку ввічливості, підлесливості і т.п., а також іноді для додання іронічного відтінку .

- Моделювання навпаки. Уявіть собі, що Товстий стане на місце Тонкого. То як ми тоді будемо його характеризувати?

( лінькувата людина). А Тонкий, ставши у наших припущеннях чиновником високого рангу, набуде образу працьовитого, старанного чиновника

- Хто, на вашу думку, є головним об`єктом осміяння? Тонкий!

 маленький чоловічокякий принижується і плазує перед приятелем, який  досяг більшого  успіху в житті. Автор засуджує таку рабську психологію тонкого, запобігливого перед значною особою».  Цю розповідь Чехов написал в 1883 році — більше 120 років тому, але тема чиношанування актуальна до цих пір. І зараз зустрічаються люди, які підлабузнюються і лестять начальству. У коротких і смішних розповідях А. П. Чехова, як в дзеркалі, відбиваються багато людських пороків і недоліків. Автор як би запрошує нас зупинитися і уважніше придивитися не лише до тих, що оточують, але і до самих себе.

V  Рефлексія. Підсумок уроку.

       - Що нового узнали на уроці?

        - Заповнення кросворду ( коп`ютерна презентація)

    VI.  Домашнє завдання

          1.с. 59 підручника, завдання 12.Спробуйте переповісти цю історію від імені товстого, тонкого, його дружини, сина. Наприклад, ( вчитель дає приклад такої розповіді )

          2. Напишіть на окремому листочку одне запитання до А.П.        Чехова. Уявіть, що у вас є така можливість!


  


  

Вчитель російської мови та світової літератури