Тема уроку:   У світі дитячих пригод

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів із теми « Світ дитинства та моральні цінності в літературі»; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, спостережливість, уяву; виховувати любов до художнього слова, кращі моральні якості

Тип уроку: урок- вікторина

Обладнання:  підручники, виставка книжок і малюнків учнів

Хід уроку

I.                    Вступне слово вчителя

На попередніх уроках ви дізналися багато цікавого про життєвий і творчий шлях Р. Бернса і Марка Твена, познайомилися з героями їхніх творів. Сьогодні у нас незвичайний урок – урок вікторина, на якому ми узагальнимо і систематизуємо на буті знання.

II.                  Проведення вікторини

1.       Назвіть автора цих рядків.

…Нічого, нічого,

Що ми живем убого,

А чесним бути в бідності –

Найвище од усього…  ( Р. Бернс)

2.       Вкажіть перекладача і назву цього вірша  ( « Чесна бідність», перекладач М. Лукаш)

3.       Назвіть батьківщину поета Р. Бернса. ( Шотландія)

4.       Представником якої літератури був Марк Твен?

 ( Американської)

5.       Назвіть справжнє ім’я та прізвище Марка Твена. ( Семюель Ленгхорн Клеменс)

6.       Визначте твір за його персонажами: Том, Бен, Беккі, Гек, тітка Поллі, Біллі Сід. ( «Пригоди Тома Сойєра»)

7.       Хто переклав «Пригоди Тома Сойєра» українською? ( Ю. Корецький)

8.       Кому з героїв Марка Твена притаманні такі риси , як шляхетність, безкорисливість, чесність, кмітливість, чуйність, справедливість, фантазерство?   ( Томові та Гекові)

9.       Про кого з героїв йдеться?

·         «Шукаючи таку дрібницю, як хлопець, вона майже ніколи не дивилась крізь скельця: то були парадні окуляри, втіха її душі і призначалися вони для вигляду, а не для діла; так само вона могла б дивитися і крізь дві конфорки кухонної плити» ( Тітка Поллі)

·         « … Чарівне голубооке створіння з двома довгими золотистими кісками, в білому платтячку та вишитих панталончиках» . ( Беккі Тетчер)

·         « … Завжди був одягнений  в обноски з дорослих людей, вкриті нескінченними плямами й такі подерті, що аж клапті теліпалися з усіх боків». ( Гекльберрі Фінн)

·         « Коли він , поснідавши, прийшов до школи, всі хлопці заздрили йому, бо в нього тепер була дірка у верхніх зубах, що він міг плювати зовсім новим, небаченим способом…».

( Том Сойєр)

10.     Кому з героїв належать ці слова?

·         «… Сонечко, сонечко, додому лети, - твоя хата горить, твої діти самі». ( Томові)

·         « … О, якби можна було повернути нашу зустріч, я не сказала б такого нізащо в світ! Але цього нема, я ніколи, ніколи, ніколи не побачу його знову,..» ( Беккі)

·         « …Колись лагодив повітряні змії всім хлопцям, показував ім. , як тільки міг. Тепер усі забули старого Мефа, коли він ускочив у біду».

·         « Та , бачте, у мене гірка доля … Отож іноді я не сплю ночами, все ходжу вулицями та думаю, як би його почати нове життя». ( Гекові)

11.    Визначте, з якого розділу твору уривок?

·         « Том з відром вапна та довгою щіткою вийшов на вулицю. Він глянув на паркан, і навколишня радість природи поблякла… Тридцять ярдів дерев’яного паркану…Зітхаючи, він опустив щітку з вапном і провів нею по верхній дошці» ( «Чудовий маляр»)

·         «Том розбудив інших піратів, і за дві хвилини вони, зовсім голі, з вереском бігли один за одним по білі , піщаній обмілині. Їх геть не вабило в містечко, що спало оддалік за могутньою пустелею» ( « Табір щасливих розбійників»)

·         «Священик нагадав кілька зворушливих випадків із життя загиблих. Хлопці, виявляється, були ніжної, великодушної вдачі».( « Пірати присутні на власному похороні»)

·         «…Незабаром у залі суду не чутно було жодного звуку, крім його голосу… Роззявивши рота, публіка ловила кожне його слово, не помічаючи часу, зворушена і захоплена моторошним оповіданням». ( « Порятунок Мефа Поттера»)

 

III.                Підсумкове слово учителя. Визначення переможців вікторини

Більше запитань у вікторині було присвячено Марку Твену та його героям. Чому так, як ви вважаєте? Том і Гек – улюблені герої багатьох поколінь  в різних країнах. Багато у них було пригод, але вони завжди цінували дружбу,з честю виходили зі всіх небезпечних ситуацій, виявляючи свої кращі якості.

Вчитель російської мови та світової літератури