Тема: О.Генрі « Останній
листок» . Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовність до непоказної самопожертви та любові до
ближнього. Гуманізм твору.
Мета: поглиблювати знання учнів
із творчості американського письменника
О. Генрі та особливостей його стилю; розвивати навички аналізу художнього
твору, вміння інтерпретувати художній твір та переказувати художній текст,
бачити художні деталі, виділяти головне, сприяти розвитку творчих здібностей;
навчати учнів умінню виживати в світі попри всі негаразди, толерантність,
чуйність до проблем.
Обладнання:
портрет
О.Генрі, підручник, мультимедійна презентація
Тип уроку: урок вивчення та аналізу
художнього твору із застосуванням інтерактивних технологій
Епіграф:
Добро – не наука, воно – дія.
Р. Роллан
Краса душі надає чарівність
навіть недосконалому тілу.
Л. Лессінг
Хід уроку
I. Мотивацій етап ( Слово вчителя)
Кожне нове літературне ім’я – це не тільки
новий літературний твір, це набуття
нового життєвого досвіду. Я бажаю вам сьогодні саме поповнення і читацького, і
життєвого досвіду. На минулому уроці ми познайомилися зі змістом новели
«Останній листок».
II. Актуалізація опорних знань
1.
Рольова гра
«Асоціативний кущ»
-
Напишіть на дошці
слова – асоціації, які виникають у вас, коли ви чуєте слово «Останній» (
Наприклад, шанс, урок, скорбота, сум)
2.
Повідомлення теми,
мети уроку, запис у зошити.
-
На сьогоднішньому
уроці ми з‘ясуємо, що примусило останній листок плюща залишитись на кущі в таку
негоду? Через образ Бермана О. Генрі розкриває кращі людські риси характеру. Які саме? Давайте звернемось до тексту новели
III . Опрацювання
навчального матеріалу
1.
Робота за
підручником
-
Коли і за яких
обставин ми вперше зустрілися з Берманом у творі? ( Коли автор описує хворобу
Джонсі)
-
Яким автор
змальовує Бермана? Зачитайте.
Краса душі надає чарівність
навіть недосконалому тілу.
Л. Лессінг
Хід уроку
I. Мотивацій етап ( Слово вчителя)
II. Актуалізація опорних знань
Виразне читання уривку із твору ( від слів «Старий
Берман був художником…» до слів « …що вже 25 років чекало перших штрихів
шедевру» - саме так описує автор зовнішність і характер Бермана.
- Опишіть його спосіб життя ( Де живе? За що?)
(Погано освітлена
комірчина, в кутку – мольберт, який 25 років чекав на перші штрихи, на шматок
хліба заробляв , позуючи молодим художницям; багато пив; малював вивіски та
реклами.)
- Чому саме до нього звернулась Сью?
( Він жив недалеко,
напевно, вони спілкувались часто, бо мали спільне покликання – малювати)
- Як Сью називала Бермана? ( Гидкий, старий базика, одинокий, безпорадний)
-
Чи зумів Берман
допомогти Сью?
( Він із півслова зрозумів, що
може поставити хвору дівчину на ноги)
- Чому Берман не втішає хвору словами? ( Він старий і досвідчений, його зоряний час минув. Він розуміє, що треба рятувати молоде життя. Треба діяти, а не розмовляти )
2.
Дослідницька робота
Новела називається «Останній листок». Дослідіть, скільки
разів цей вислів з’являється у творі? Символом чого був намальований листок? Як
змінюється його звучання, забарвлення?
1 – як вирок; 2 – приречено; 3 – стомлено, безнадійно; 4 – здивовано;
5 - ще більше здивовано; 6 – з оптимізмом, героїня розуміє, що треба жити попри всі негаразди; 7 – це вже шедевр Бермана, а не листок, на падіння якого чекає Джонсі.
Висновок: Листок є символом надії, що не вмирає, віри в майбутнє. Сью називає малюнок Бермана шедевром. Чому?
3. Словникова робота
Що таке шедевр? ( Твір мистецтва, який може бути зразком)
Шедевр ( франц. - майстерно виконана річ, зразковий витвір)
1. У середні віки в Західній Європі – зразки виробів, які повинні були подавати ремісники з метою отримання звання майстра.
2.
Зразковий твір літератури, будь - якого жанру
мистецтва, що характеризується найвищою майстерністю .
4. Бесіда
- Чи доводилось вам бачити шедеври? Які саме?
-
Чи відповідає
робота Бермана словниковому трактуванню і вашим уявленням про шедеври? ( Ні,
вона цінніша, бо врятувала життя людині)
-
Чим розплатився Берман
за свій шедевр? ( Своїм життям)
-
Чи варто було
тратити час сили, здоров’я , життя? Чому? ( Малюнок Бермана = врятоване молоде життя =
мрія дівчини намалювати Неаполітанську затоку = можливо, майбутній шедевр)
5Постановка проблемного запитання
- За яких обставин людина може забути про все другорядне і піти на жертву заради іншої? Варіанти відповідей:
· Коли любить когось
·
Коли відчуває
відповідальність за когось
·
Коли смілива, щира,
толерантна, гуманна, благородна, добра
6. Компаративний аналіз героїв
Хтось із відомих сказав, що шедеври створюють генії. Без сумніву одним із них є Мікеланджело Буанароті, якого О.Генрі згадує як автора скульптури «Мойсей», описуючи Бермана. А що вам відомо про Мойсея?Чи випадково автор порівнює Бермана з Мойсеєм?Чому? Що нам відомо про Мойсея?
( Ні. Обидва герої старшого віку, досвідчені, готові прийти на допомогу іншим, уособлюють добро. Ризикуючи життям, вони виконали свої місії. Біблійний герой привів свій народ «у землю обітовану», а художник написав свій шедевр – останній листок плюща на стіні будинку для Джонсі)
Берман не накопичив багатств , навіть ім’я його не стало відомим . Але він мав благородне серце і любов до ближнього, розуміючи, що життя людини – найбільша цінність. До речі, плющ обрано не випадково, в античній міфології плющ символізує безсмертя, буяння життя.
IV. Рефлексія.
На листочках плюща написані висловлювання.
Завдання: із загального переліку виберіть ті думки, на які наштовхує новела
«Останній листок».
Які думки ви хотіли би експонувати в уявний віртуальний музей людської мудрості?
( Наприклад)
- В істинній красі завжди є недолік.
-
Краса душі надає
чарівність навіть недосконалому тілу.
-
Гріх втрачати
надію.
Бесіда : Чи змінювалась протягом уроку ваша думка
про Бермана? Яким залишився в вашій пам’яті герой?
V. Коментоване домашнє завдання
Загальне обов’язкове: прочитати новелу «Дари
волхвів»
Обов’язкове на вибір: Написати твір – роздум « За життя треба боротися»
Дати усну відповідь на запитання: «Чи доводилось тобі бачити в житті приклад непоказної самопожертви?», «У чому, на твою думку, полягає справжня краса людини?»
- Опишіть його спосіб життя ( Де живе? За що?)
- Чому саме до нього звернулась Сью?
- Як Сью називала Бермана? ( Гидкий, старий базика, одинокий, безпорадний)
- Чому Берман не втішає хвору словами? ( Він старий і досвідчений, його зоряний час минув. Він розуміє, що треба рятувати молоде життя. Треба діяти, а не розмовляти )
1 – як вирок; 2 – приречено; 3 – стомлено, безнадійно; 4 – здивовано;
5 - ще більше здивовано; 6 – з оптимізмом, героїня розуміє, що треба жити попри всі негаразди; 7 – це вже шедевр Бермана, а не листок, на падіння якого чекає Джонсі.
Висновок: Листок є символом надії, що не вмирає, віри в майбутнє. Сью називає малюнок Бермана шедевром. Чому?
3. Словникова робота
Шедевр ( франц. - майстерно виконана річ, зразковий витвір)
1. У середні віки в Західній Європі – зразки виробів, які повинні були подавати ремісники з метою отримання звання майстра.
4. Бесіда
- Чи доводилось вам бачити шедеври? Які саме?
- За яких обставин людина може забути про все другорядне і піти на жертву заради іншої? Варіанти відповідей:
· Коли любить когось
Хтось із відомих сказав, що шедеври створюють генії. Без сумніву одним із них є Мікеланджело Буанароті, якого О.Генрі згадує як автора скульптури «Мойсей», описуючи Бермана. А що вам відомо про Мойсея?Чи випадково автор порівнює Бермана з Мойсеєм?Чому? Що нам відомо про Мойсея?
( Ні. Обидва герої старшого віку, досвідчені, готові прийти на допомогу іншим, уособлюють добро. Ризикуючи життям, вони виконали свої місії. Біблійний герой привів свій народ «у землю обітовану», а художник написав свій шедевр – останній листок плюща на стіні будинку для Джонсі)
Берман не накопичив багатств , навіть ім’я його не стало відомим . Але він мав благородне серце і любов до ближнього, розуміючи, що життя людини – найбільша цінність. До речі, плющ обрано не випадково, в античній міфології плющ символізує безсмертя, буяння життя.
IV. Рефлексія.
Які думки ви хотіли би експонувати в уявний віртуальний музей людської мудрості?
( Наприклад)
- В істинній красі завжди є недолік.
V. Коментоване домашнє завдання
Обов’язкове на вибір: Написати твір – роздум « За життя треба боротися»
Дати усну відповідь на запитання: «Чи доводилось тобі бачити в житті приклад непоказної самопожертви?», «У чому, на твою думку, полягає справжня краса людини?»